O detských míľnikoch sa toho popísalo mnoho. Prvé kadečo, obľúbené toto-tamto a tak. Ale čo tak naše míľniky? Aj stav “mama” alebo “otec” má svoje fázy či vývojové stupne :)  A s každým jedným rastie naše rodičovské sebavedomie.


1. Prvé samostatné prebalenie 

Kľúčová a obávaná záležitosť. Zvládnuť chytiť tie malé nožičky, správne odstrániť špinavú plienky a pozor - bezchybne umiestniť tú novú je skutočným míľnikom. A veľmi dôležitým, inak sa nikdy nezvládne míľnik Prvé samostatné prebalenie s body špinavým až pokrk.


2. Prvá samostaná prechádzka

Pripravili ste si kočík, obliekli dieťa, vložili dieťa správnym koncom do kočíka a vydali sa na prechádzku úúúplne samy? Dokonca ste v tom zhone zvládli obliesť aj seba a nezabudli ste si kľúče či cumlík pre drobca? Bravó! Dieťa sa po chvílke zobudilo, avšak vy ste ho nakoniec opäť uspali neúnavným chodením po hrboľatom chodníku? Ste o krok bližšie k dokonalosti. (inak, tiež v duchu ďakujete za nedokonalý stav našich komunikácií??).


3. Prvá samostatná cesta autom

Áno, aj to je veľký míľnik. Dôverovať vlastnej multifunkčnosti, perifernému videniu a vodičským zručnostiam natoľko, že s prehľadom zvládnete držať jednou rukou volant, druhou cumeľ v detských ústach, spievať uspávanku či neúnavne šepkať “šššššššššš”, kontrolovať teplotu, aby sa bábo nepriehralo či naopak nezmrzlo a popri tom nezabudnúť, kam a prečo idete je veľká vec.


4. Prvá noc osamote s bábätkom
Je to skôr psychická záležitosť. Väčšina partnerov v noci neúnavne pomáha matkám predovšetkým hlasným chrápaním (aby tie náhodou nezaspali a nezabudli nakŕmiť bábätko samozrejme), a preto prvá noc bez týchto zvukov či pocitu “keby niečo, nie som tu sama” do zoznamu patrí.


5. Prvé cestovanie 

Predtým ste sa zbalili za 5 minút do malej tašky na celý týždeň. Teraz balíte už pár dní pred samotnou cestou, a aj keď idete iba na víkend, kufor na aute ledva zatvoríte (a to máte ešte polovicu vecí na zadnom sedadle). To malé stvorenie potrebuje toľko vecí... Aby mu nebolo zima, aby mu nebolo teplo, čo keď si to prečúra, kočík, deku, baby monitor, niečo na kúpanie, niečo na spanie... A to predpokladám, že je kojené! Na zbláznenie! Medaila tomu, kto na nič nezabudne. Ani na dieťa :)


S cestovaním pre mnohých úzko súvisia aj Vianoce, no a prvé Vianoce sú pre všetkých od drobca po rodičov, míľnikom s veľkým ”M”. 
Zvládať darčeky, pečenie, večeru, návštevy, presuny, nezabudnúť narvať dieťa do vianočného kostýmu od babky, odfotiť sa pri stromčeku a popritom aspoň ako tak dodržať režim toho miniškriatka je testom dospelosti rodiča. Našťastie jeho zvládnutie majú mamy a otcovia v krvi, a nech to chvíľami vyzerá akokoľvek, napokon budeme na ne všetci spomínať ako na TIE prvé Vianoce s bábätkom. Tak si ich užime!