Všetky sme si tým prešli. 
To chvenie v bruchu, keď sme zistili, že sme tehotné. Tých 9 mesiacov radostí a nevolností, obáv a tešenia sa. Ten strach z pôrodu a neopísateľné pocity, keď sme ten náš “balíček” dostali po prvýkrát do náruče. A to zistenie, aké je materstvo v skutočnosti drina. Pre mňa to bol šok. Niežeby som si predtým myslela, že materská je skutočne dovolenka, vôbec nie. Vstúpila som na tú najvyčerpávajúcejšiu, najnáročnejšiu ale zároveň aj tú najkrajšiu cestu, ktorá od zákadov zmenila nielen môj (náš) život ale aj môj vzťah k vlastnej mame. Zistila som totiž na vlastnej koži to, čo mi nikdy nepovedala.  
Natasha Craig to vo svojom blogu zosumarizovala tak, že ja nemám čo dodať :)

1. Materstvo je plač. Veľmi veľa plaču. 

Plačete, keď zistíte, že ste tehotná. Plačete, počas tehotenstva. Plačete, keď držíte dieťa prvýkrát v náručí. Plačete pri dojčení. Plačete od strachu. Bezmocnosti. Vyčerpania. Aj od radosti. 

2. Väčšinou mala chuť na ten posledný kúsok koláča... 

Ale keď zbadala vaše očiská a túžobný pohľad na konček makovej štrúdle nemala srdce zjesť ho. 

3. Bolelo to. 

Keď ste ju tými malými rúčkami ťahali za vlasy, škriabali nechtami, ktoré bolo nemožné ostrihať, hrýzli pri dojčení. Bolelo to, keď ste ju, ešte v bruchu, kopali pod rebrá, bolelo to, keď sa snažila dostať vás z brucha na tento svet. 

4. Mala strach.

Vždy sa bála. Pretože vás chcela chrániť. Od momentu, ako zistila, že ste sa usídlili v jej útrobach ju strach už nikdy neprešiel. Bála sa, keď ste boli chorí, bála sa, keď prišla teta na návštevu a chcela vás na ruky, bála sa, keď ste mali nádchu, hnačku či horúčku. Prežívala prvý  a každý deň v škôlke, v škole, nezaspala, kým ste sa nevrátili v noci domov.

5. Vie, že nie je dokonalá. 

Aj keď sa vždy snažila byť tou najlepšou, vo vlastných očiach niekedy zlyhávala. A málokto ju dokázal presvedčiť o opaku. V otázkach materstva bola a je svojím najväčším kritikom. Chcela byť skvelou mamou. Ale pretože je človek - niekedy robila chyby. Možno si ich vyčíta dodnes, mrzí ju, že niektoré veci neurobila inak. Buďte však zhovievavé. Robila všetko v najlepšej viere a najlepšie ako vedela.

6. Pozerala sa na vás v spánku.

Boli dni (a nebolo ich málo), keď sa o tretej v noci modlila, aby ste zažmúrili oči, spievala vám a prosila vás “spi, zlatíčko, prosím, spi...” Potom, keď ste konečne zaspali, položila vás do postielky a jej únava na sekundu zmizla. Pozerala sa na vás s toľkou láskou, akej je len mama schopná, napriek vyťahaným rukám a očiam, režúcich únavou.

7. Nosila vás omnoho dlhšie ako 9 mesiacov.

Pretože ste to potrebovali, nosila vás. Naučila sa nosiť vás pri upratovaní. Nosila vás pri jedení. Mala vás na rukách aj počas spánku, pretože to bola jediná možnosť ako sa mohla trošku vyspať aj ona.  Mala vyťahané ruky, boľavý chrbát ale nedala vás z rúk, kolísala, hojdala, bozkávala, šepkala láskavé slovíčka, pretože ste chceli cítiť jej blízkosť. 

8. Každý váš plač jej lámal srdce.

Najhorší zvuk bol váš plač. Najhorší pohľad bol na vašu uslzenú tvár. Urobila čokoľvek, aby vás utíšila, a pokiaľ sa jej to nedarilo, lámalo jej to srdce.

9. Boli ste na prvom mieste.

Zvládala to bez jedla, bez sprchy, bez spánku. Celý deň sa starala o vás a vaše potreby, takže večer jej už nezostávala energia postarať sa o vlastné. Unavená odpadla do postele ale ráno vždy opäť vstala, aby to s láskou robila zas a znova. 

10. Urobila by to znovu. 

Byť mamou je najťažšia práca na svete, ktorá dá mnohokrát pocítiť vlastné limity. Snažíte sa, skúšate, zlyhávate, učíte sa... Zažívate tie najradostnejšie chvíle, aké si viete predstaviť, cítite toľko lásky, ako len dokáže srdce cítiť. Napriek bolesti, trápeniam, slzám, strachu, prebdeným nociam i skorým ránam by to urobila znovu, pretože jej za to stojíte. 

Ja mám to šťastie, že moju mamu dnes môžu ľúbiť moje deti a môžem jej s láskou opakovať, ako ju mám rada ja. 
Miliónkrát. Pretože si to zaslúži. Ak máte to šťastie sj vy, robte to tiež. Vyznaní a lásky nie je nikdy dosť.


zdroj:
http://www.confessionsofateenagebride.com
Natasha Craig - 10 vecí, ktoré vám vaša matka nikdy nepovedala.