Tento článok nie je o klasických míľnikoch, ktoré všetci poznáme. Nie je o prvom slove, kroku, či noci bez prebudenia (i keď na to posledné čaká každá mamina ako dieťa na Vianoce). Nie. Chcem spomenúť pár dôležitých krokov vo vývoji, ktoré podľa mňa zostávajú bez povšimnutia napriek tomu, že ich absenciu by si určite všimol každý. 

1.  Fúkni. No tak, fúkni, prosím

Smrkanie. Skutočnú dôležitosť tejto inak banálnej činnosti si človek uvedomí až keď má nádchu. Alebo dieťa. Malý drobec so zapchatým nosom je tragédia pre všetkých zúčastnených vrátane susedov, ktorý striedavo počúvajú detský plač alebo zapnutý vysávač s odsávačkou. Ako dieťa rastie zmení sa sadisticky vyzerajúce držanie hlavičky pri vysávači na neúnavné naháňanie s vreckovkou. Moment, keď dieťa skutočne dokáže fúknuť a vysmrkať sa na prvýkrát je veľkou úľavou. Nielen pre jeho nosík ale aj pre rodičov. 


2. Schody

Tá chvíľa, ‘keď schody v dome, na návšteve či na ulici už neznamenajú extrémne nebezpečenstvo. Moment, keď ich váš drobec zvláda s prehľadom horolezca. A vy si môžete posediačky vypiť kávu. Aj keď väčšinou nie na jedenkrát.


3.Dobrú noc

Rozprávka či iný rituál, pohladenie, “dobrú noc”, zhasnutie svetla a večerná pohoda. Schopnosť samostatne zaspať skoro je tak dobrý míľnik ako noc bez prebudenia. 


4. Kúpeľňa a záchod znamenajú opäť súkromie

Môžete ísť do sprchy či na záchod a zavrieť za sebou dvere? Poznám matky, ktoré sa snažia počas dňa piť a jesť čo najmenej. Nie preto, aby schudli ale preto, aby nemuseli na záchod. Lebo keď tam už skutočne musia, sledujú ich dve neúnavné oči, ktoré musia zasa neustále a neúnavne sledovať ony, pretože k nim patria dve poriadne zvedavé ruky a nohy a tie priam vyhľadávajú dobrodružstvo. Ten pocit, keď môžete dieťa nechať v obývačke a vy sa zatiaľ v kľude (i keď ultra rýchlo) osprchujete či vytoaletujete je na nezaplatenie. Rovnako ako ďalší míľnik - keď sa tam zavriete a nik tie dverí s pokrikom “mamííí” neotvorí.


5. Mamiiiiii, už som

Opak predchádzajúceho bodu. Na záchode nie ste osamote vy ale dieťa. Schopnosť samostatne si utrieť zadok prináša absolútne novú kvalitu do života matky. Samozrejme, aj dieťaťa, ale to to s najväčšou pravdepodobnosťou  ocení až neskôr. 


Máte ďalšie tipy? Sem s nimi, napíšte nám ich do komentu či na Facebook.
Marína