Všetky bábätká sú nádherné, moje je však NAJ. Predpokladám, že takto nejak to vidí každá mamina. Sú krásne, keď sa usmievajú, pri pokusoch o pokroky či ich úspešnom zvládnutí a sú zlaté, aj keď len tak ležia na chrbte a rozhadzujú ručičkami či naopak, keď “plávajú” vzduchom snažiac sa o plazenie.

Keď bol môj syn malý, vedel mi pohľad do jeho spokojných maličkých očí vylúdiť úsmev na tvári aj po tom najťažšom dni alebo prebdenej noci. Niekedy však prebdená noc plynulo prešla do najťažšieho dňa a potom do ďalšej prebdenej noci... To milé a spokojné bábätko sa vedelo nečakane zmeniť na vrieskajúceho paviána, a mne sa v hlave vynáral výkrik “pomóc! Toto som chcela?!”.

Materstvo je hojdačka. Z môjho pohľadu extrémnejšia ako čokoľvek iné. Raz sa nachádzame v totálnej eufórií, aby sme si vzápätí trhali vlasy bezmocnosťou. Radosť strieda zlosť, dojatie strach, šťastie zúfalstvo. A tak dokola.
Ako sa nezblázniť? Píšte si denník :) Denník bábätka je tu aj na vaše pocity, sú predsa dôležitou súčasťou vášho spoločného života s dieťatkom, formujú vás i jeho. Okrem toho:

1. Keď vaše dieťa dospeje a bude mať vlastné deti, s najväčšou pravdepodobnosťou bude prežívať podobné pocity ako vy. Určite mu pomôže zistenie, že v tom nie je samé, možno sa na vašich riadkoch zabaví, pousmeje či poučí.
2. Písanie uvoľňuje stres. Vyzúrite sa do denníka a k bábätku sa vrátite spokojnejšia. Určite lepšie ako kričať na to nemluvňa :)
3. Pri zapisovaní si prelistujte staršie záznamy. Uvidíte, pohľad na vášho drobca, ako sa usmieva na fotkách, či záznamy o jeho narodení, prvých míľnikoch vám pripomenú pekné chvíľky a vaša nálada sa zlepší.

Takže zapisujme a píšme, uchovávajme spomienky, aby sme sa z nich teraz aj v budúcnosti mohli tešiť.

Všetko dobré,
Marína